Youtube Logo
TR Flag USA flag France flag France flag France flag

Sinagoglarımız

Neve Şalom Şinagogu

Neve Şalom Sinagogu
Barış vahası anlamına gelen bu anlamlı ismi taşıyan Sinagoglara İstanbul tarihinin eski dönemlerinde de rastlanır. 1937'li yıllarda, Keneset (Apollon) ve Zülfaris Sinagogları Galata ve Beyoğlu'nun hızla artan yahudi nüfusunun dini ihtiyaçlarına cevap veremez olmuştu. Özellikle Pesah, Roş Aşana ve Kipur gibi büyük bayram günlerinde muhtelif salonlar kiralanıyor ve o günlere özel izin alınarak geçici ibadethane olarak kullanılıyordu. Daha sonraları 1. Karma İlkokulu'nun müsamere salonu ibadethane olarak kullanılmaya başlandı. 1948 yılında cemaat yöneticileri aynı yerde bir sinagog yapımına karar verdiler. İstanbul Teknik Üniversitesi’nden yeni mezun Elyo Ventura ve Bernar Motola adlı iki Yahudi genç böylesi anlamlı bir yapının ancak hissedilerek oluşturulabileceğini ve bu nedenle kendilerine bir fırsat verilmesi gerektiğini savundular. Altı aylık bir çalışmadan sonra, Elyo ve Bernar’ın projeleri cemaat tarafından kabul edildi.
Elyo ve Bernar’ın en önemli sorunu hem görkemli hem de çok ağır bir avizeyi taşıyabilecek bir kubbe inşa etmekti. Proje kapsamındaki kubbenin hesabı ünlü mimar Bodin’e yaptırıldı ve meşhur Garbis Usta’ya döktürüldü. Vitraylar Güzel Sanatlar Akademisi’nde çizildi; camlar da İngiltere’den ithal edildi.
Neve Şalom Sinagogu, 25 Mart 1951 (17 Adar 5711) Pazar sabahı saat 10.30’da, cemaatin dini lideri Rav Rafael Saban’ın önderliğinde, Hazan İzak Maçoro’nun okuduğu Baruh Aba duasıyla başlayan görkemli bir törenle açıldı.
Neve Şalom Sinagogu açıldığından bu yana birçok mutlu olaya tanıklık etmiş, birçok törene sahne olmuştur ama ne yazık ki sinagog tarihinin en belirgin olayları olarak kayda geçenler bu güzelim mabede yapılan acımasız saldırılar olmuştur.
İlk saldırı 6 eylül 1986 cumartesi günü dindaşlarımız Şabat ibadetlerini yapmakta iken içeri giren teröristlerin açtığı ateş sonucu 22 dindaşımız hayatını kaybetmiştir. İkinci saldırı 15 kasım 2003 Cumartesi günü yine dindaşlarımız şabat ibadetindeyken şişli BETH İsrael Sinagogu’yla eş zamanlı olarak gerçekleştirilmiş, teröristlerin araçlarında bulunan çok miktarda patlayıcıyı sinagoglarımızın kapıları önünde patlatmaları üzerine altı dindaşımız beş koruma görevlimiz, bir polis ve sokaktaki onbir vatandaşımız yaşamlarını yitirmişlerdir.
Neve Şalom’da 1986 ve 2003 yıllarında yaşanan terör saldırılarında hayatlarını kaybeden dindaşlarımızı ve vatandaşlarımızı rahmetle anıyoruz.


Bu alan Şişli sinagogu için ayrılmıştır


Bu alan Kemerburgaz Sinagogu için ayrılmıştır.


Bu alan Burgazada Sinagogu için ayrılmıştır.


Bu alan Heybeliada Sinagogu için ayrılmıştır.