Sinagoglar

İstanbul genelindeki sinagoglarımız.

Neve Şalom Sinagogu

 

 

Barış vahası anlamına gelen bu anlamlı ismi taşıyan Sinagoglara İstanbul tarihinin eski dönemlerinde de rastlanır. 1937'li yıllarda, Keneset (Apollon) ve Zülfaris Sinagogları Galata ve Beyoğlu'nun hızla artan yahudi nüfusunun dini ihtiyaçlarına cevap veremez olmuştu. Özellikle Pesah, Roş Aşana ve Kipur gibi büyük bayram günlerinde muhtelif salonlar kiralanıyor ve o günlere özel izin alınarak geçici ibadethane olarak kullanılıyordu. Daha sonraları 1. Karma İlkokulu'nun müsamere salonu ibadethane olarak kullanılmaya başlandı. 1948 yılında cemaat yöneticileri aynı yerde bir sinagog yapımına karar verdiler. İstanbul Teknik Üniversitesi’nden yeni mezun Elyo Ventura ve Bernar Motola adlı iki Yahudi genç böylesi anlamlı bir yapının ancak hissedilerek oluşturulabileceğini ve bu nedenle kendilerine bir fırsat verilmesi gerektiğini savundular. Altı aylık bir çalışmadan sonra, Elyo ve Bernar’ın projeleri cemaat tarafından kabul edildi.

Elyo ve Bernar’ın en önemli sorunu hem görkemli hem de çok ağır bir avizeyi taşıyabilecek bir kubbe inşa etmekti. Proje kapsamındaki kubbenin hesabı ünlü mimar Bodin’e yaptırıldı ve meşhur Garbis Usta’ya döktürüldü. Vitraylar Güzel Sanatlar Akademisi’nde çizildi; camlar da İngiltere’den ithal edildi.

Neve Şalom Sinagogu, 25 Mart 1951 (17 Adar 5711) Pazar sabahı saat 10.30’da, cemaatin dini lideri Rav Rafael Saban’ın önderliğinde, Hazan İzak Maçoro’nun okuduğu Baruh Aba duasıyla başlayan görkemli bir törenle açıldı.

Neve Şalom Sinagogu açıldığından bu yana birçok mutlu olaya tanıklık etmiş, birçok törene sahne olmuştur ama ne yazık ki sinagog tarihinin en belirgin olayları olarak kayda geçenler bu güzelim mabede yapılan acımasız saldırılar olmuştur.

İlk saldırı 6 eylül 1986 cumartesi günü dindaşlarımız Şabat ibadetlerini yapmakta iken içeri giren teröristlerin açtığı ateş sonucu 22 dindaşımız hayatını kaybetmiştir. İkinci saldırı 15 kasım 2003 Cumartesi günü yine dindaşlarımız şabat ibadetindeyken şişli BETH İsrael Sinagogu’yla eş zamanlı olarak gerçekleştirilmiş, teröristlerin araçlarında bulunan çok miktarda patlayıcıyı sinagoglarımızın kapıları önünde patlatmaları üzerine altı dindaşımız beş koruma görevlimiz, bir polis ve sokaktaki onbir vatandaşımız yaşamlarını yitirmişlerdir.

Neve Şalom’da 1986 ve 2003 yıllarında yaşanan terör saldırılarında hayatlarını kaybeden dindaşlarımızı ve vatandaşlarımızı rahmetle anıyoruz.

Beth İsrael Sinagogu

 

1920'li yıllarda Şişli Efe Sokakta kısmen garaj olarak kullanılan bir iplik fabrikasının yeniden düzenlenmesiyle oluşturulan ibadethane 1940lı yıllara kadar cemaate hizmet vermiştir.

1950'li yıllarda İstanbul’daki Musevi nüfusu Nişantaşı ve Şişli semtlerinde yoğunlaşmaya başladı. Bunun neticesinde sinagog olarak kullanılan binanın bulunduğu arsanın satın alınmasına karar verildi. Galata- Beyoğlu- Kasımpaşa – Şişli Cemaati (Neve Şalom Vakfı) yönetim kurulu yeni bir sinagog inşaatı için proje yarışması açtı. 1951 de Mimar Aram Deregobyan ve mimar Jak Pardo’ya proje ve inşaat havale edildi. 25 Ocak 1952 de gerekli izinleri ve proje onayı alınan Sinagog’un temel atma töreni yapıldı. Aynı sene içinde iç dekorasyonu tamamlanmadığı halde Roş Aşana ve Kipur bayramları burada kutlandı Sinagog’un kapısı üzerindeki "Kal Kadoş Beth İsrael" yazısı Daragobyan’ın hattıdır. Mabed’in içindeki kartonpiyer ve Ehal’in üzerindeki altı köşeli yıldız ünlü kartonpiyerci Onnik Cezarliyan’ındır. Binanın cephesindeki sağlı sollu beşer kabartma taş ise "On Emir"i simgeler. Dikdörtgen şeklindeki orta mekânın üzeri gökyüzünü temsil eden mavi renkte tonoz ile örtülüdür.

1961 de Sinagog’a ritüel bir havuz olan "Mikve" eklendi. Mikve bir süre cemaate hizmet verdi.

15 Kasım 2003 sabahı sinagogun Nakiye Ergün sokaktaki arka kapısı önünde patlatılan cephane yüklü kamyonet birçok kişinin ölümüne ve binada büyük hasara sebep oldu. Sinagog gerekli tadilatların yapılmasından sonra Ocak 2004 de tekrar hizmete açıldı.

Şaar Aşamayim Sinagogu

Kemerburgaz bölgesinde oturan Yahudi nüfusun artışıyla beraber ibadet ihtiyaçlarına cevap vermek amacı ile bu bölgede bir sinagog kurulmasına karar verildi. Şaar Aşamayim Sinagogu'nun açılışı Eyüp Belediyesi ve diğer resmi makamlardan gerekli izinler alınarak 2006 yılında gerçekleştirilmiştir.

İsmi “Göklerin Kapısı” anlamına gelen 150 kişilik bu ibadethane 21 Eylül 2006 Perşembe günü yapılan dini törenle hizmete açılmıştır. Sinagog yönetimi 28 Temmuz 2008 de Neve Şalom Vakfına bağlanmıştır. 2021 yılında yenilenen sinagog hizmete devam etmektedir.

Ohel Yaakov Sinagogu

Ohel Yaakov Sinagogu

1950'lerde Burgazada‘ya gelen yazlıkçı Yahudilerin sayısı az olduğu için ibadetlerini evlerde toplanarak yapabiliyorlardı. 1960’larda nüfusun artışıyla bir sinagog kurma ihtiyacı doğmuştur. 1968'de alınan izinle adada bir sinagog inşa edilmiştir. Sinagogun kurulmasına ve gelişmesine katkıda bulunan Yaakov Mazon‘a saygı ifadesi olarak "Yaakov’un Çadırı" anlamına gelen Ohel Yakov adı verilmiştir.

Adalar ilçesindeki diğer sinagoglar gibi bu sinagog da 2020 senesinde yenilenerek yeni görünümü ile yalnız yaz aylarında hizmet vermektedir.

Beth Yaakov Sinagogu

Beth Yaakov Sinagogu

1940'larda yaz aylarında tatil için Heybeliada'ya giden Yahudilerin sayısı 250 aileyi geçince adada bir sinagog ihtiyacı duyuldu. Bunun üzerine1947de Kuyu Mahallesi Orhan Sokak’daki 698 metrekarelik arsa satın alındı. Devrin milletvekili Salamon Adato’nun desteği ile 1953’te Bet Yaakov Sinagogu Galata-Beyoğlu-Kasımpaşa-Şişli Cemaati (Neve Şalom Vakfı) adına tescil edilerek, gerekli yasal izinler alındı ve inşaata başlandı.

Sinagog 10 Haziran 1956 Pazar günü görkemli bir törenle ibadete açıldı.

Knesset İsrael Sinagogu

Knesset İsrael Sinagogu Beyoğlu ilçesinin, Galata semtinde, kule meydanına açılan Büyükhendek Caddesi üzerinde yer alan Ünion sinemanın kiralanarak ibadethaneye dönüştürülmesiyle oluşturuldu. Bina, kapsamlı bir onarım geçirerek 18 Mart 1923 tarihinde hizmete açıldı.

Girişi Apollon apartmanından olduğu için adı “Apollon Sinagogu“ olarak kaldı. Özellikle cenaze törenlerinde kullanılan sinagogda Balkan Savaşı sırasında Edirne’den İstanbul’a göç etmiş Yahudilerin Maftirim Korosu her Cumartesi ayininde ilahi ve mezmurlar okurdu. 1982 yılında bina sahipleri arasında çıkan anlaşmazlık sonucu bu sinagog kapatıldı ve yıkılarak yerine bir iş hanı yapıldı.

BağışlarınızlaDaha GüçlüyüzBağışlarınız için

© 2021 Tüm hakları Neve Şalom Sefarad Sinagogları Vakfına aittir.

Tasarım: Robert Zilberman

Kişisel verilerin işlenme ve aktarım amaçları ile kişisel veri toplama yöntem ve hukuki sebepleri hakkında bilgi edinmek üzere

Aydınlatma Metni ve Kişisel Verilerin

Korunmasına İlişkin Politikamıza

ulaşabilirsiniz.

KVKK