Youtube Logo
TR Flag USA flag France flag France flag France flag

Sinagoglarımız

Beth İsrael Sinagogu

Şişli Sinagogou
1920'li yıllarda Şişli Efe Sokakta kısmen garaj olarak kullanılan bir iplik fabrikasının yeniden düzenlenmesiyle oluşturulan ibadethane 1940lı yıllara kadar cemaate hizmet vermiştir.
1950'li yıllarda İstanbul’daki Musevi nüfusu Nişantaşı ve Şişli semtlerinde yoğunlaşmaya başladı. Bunun neticesinde sinagog olarak kullanılan binanın bulunduğu arsanın satın alınmasına karar verildi. Galata- Beyoğlu- Kasımpaşa – Şişli Cemaati (Neve Şalom Vakfı) yönetim kurulu yeni bir sinagog inşaatı için proje yarışması açtı. 1951 de Mimar Aram Deregobyan ve mimar Jak Pardo’ya proje ve inşaat havale edildi. 25 Ocak 1952 de gerekli izinleri ve proje onayı alınan Sinagog’un temel atma töreni yapıldı. Aynı sene içinde iç dekorasyonu tamamlanmadığı halde Roş Aşana ve Kipur bayramları burada kutlandı Sinagog’un kapısı üzerindeki "Kal Kadoş Beth İsrael" yazısı Daragobyan’ın hattıdır. Mabed’in içindeki kartonpiyer ve Ehal’in üzerindeki altı köşeli yıldız ünlü kartonpiyerci Onnik Cezarliyan’ındır. Binanın cephesindeki sağlı sollu beşer kabartma taş ise "On Emir"i simgeler. Dikdörtgen şeklindeki orta mekânın üzeri gökyüzünü temsil eden mavi renkte tonoz ile örtülüdür.
1961 de Sinagog’a ritüelik bir havuz olan "Mikve" eklendi. Mikve bir süre cemaate hizmet verdi.
15 Kasım 2003 sabahı sinagogun Nakiye Ergün sokaktaki arka kapısı önünde patlatılan cephane yüklü kamyonet birçok kişinin ölümüne ve binada büyük hasara sebep oldu. Sinagog gerekli tadilatların yapılmasından sonra Ocak 2004 de tekrar hizmete açıldı.