Youtube Logo
TR Flag USA flag France flag France flag France flag

Terör Saldırıları

06

Eylül
1986

Neve Şalom'a Hain Terör Saldırısı!
6 Eylül 1986 Cumartesi günü saat 09.17’de yabancı uyruklu teröristler Neve Şalom Sinagogu’nda Şabat dualarını etmekte olan dindaşlarımıza bomba ve makineli tüfeklerle saldırdılar. Yirmiiki kişinin hayatını kaybettiği bu insanlık dışı olayda teröristler de ellerinde patlayan bombalarla parçalanarak öldüler.

Jak Samrano, Gabi Şaul,Yusuf Levi, Eliya Dana ve Moiz Bitiren mucize eseri hayatta kalabildiler. Saldırıda hayatını kaybedenler, 10 eylül 1986 Çarşamba günü Neve Şalom’da düzenlenen cenaze töreninin ardından Ulus Aşkenaz Mezarlığı’nda ayrılan özel bir bölümde toprağa verildiler.

Sinagog kısa sürede onarılarak 20 Mayıs 1987 Çarşamba günü devlet büyüklerinin de katıldığı kalabalık bir törenle tekrar ibadete açıldı. Ehal‘in sol üst köşesindeki mermerde bulunan kurşun ve bomba izleri onarılmayarak o acı günün unutulmaması için aynen bırakıldı.

15

Kasım
2003

Neve Şalom'a 2. Hain Terör Saldırısı!15 Kasım 2003 günlerden Cumartesi ve yine hain saldırı için dua saatleri seçiliyor. İstanbul'da teröristler bu sefer bomba yüklü kamyonlarla intihar saldırılarını gerçekleştiriyorlar.
İlk saldırı 9.14'te Neve Şalom Sinagoguna yapıldı.
1986 katliamından sonra alınmış olan güvenlik tedbirleri sayesinde sinagogların içi çok fazla hasar görmedi. Ama çevre binalara çok büyük hasar verdi, bu sırada etrafta bulunan cemaat mensuplarıdan ve esnaftan 18 kişi hayatlarını kaybetti ve çok sayıda yaralanan oldu.
Patlamanın olduğu yerde üç metre çapında, iki metre derinliğinde bir çukur oluştu..


15

Kasım
2003

Şişli Sinagoguna Hain Terör Saldırısı!Hedefte aynı gün bir başka kamyon, 2 dakika sonra Osmabey'de bulunan "Beth İsrael (Şişli) Sinagogu" önünde patlatıldı. Burada da cevredeki binalar çok büyük hasar görür ve 5 kişi hayatını kaybder. Böylece her iki saldırıda hayatını kaybedenlerin sayısı 23 kişiye, yaralıların sayısı ise 600 kişinin üzerinde olmuştur. Patlamada hayatını kaybeden şehitler ?? Kasım 2003 tarihinde yapılan cenaze töreninden sonra Aşkenaz Mezarlığı'ndaki anıt mezara defnedildiler.
 

ÇEŞİTLİ AKTİVİTELERİMİZ

 

 

FAYDALI LİNKLER