Youtube Logo
TR Flag USA flag France flag France flag France flag

Neve Şalom'da DüğünNeve Şalom'da Düğün
Ve Rab Allah dedi ki

"Adamın yalnız olması iyi değildir, kendisine uygun bir yardımcı yapacağım" Tekvin 2:18
“Bunun için insan anasını ve babasını bırakacak ve karısına yapışacaktır ve bir beden olacaklardır “ Tekvin 2:24
Yahudi öğretilerine göre evlilik insan statüsü için en ideal durumdur ve kuralları Tanrı tarafından belirlenmiş ilk sosyal kurumdur. Sefarad toplumlarda düğün töreni genellikle Sinagogda yapılır. İstanbul’da bu tören için tercih edilen en büyük Sinagog Neve Şalom’dur. Düğün haftanın herhangi bir günü yapılabilir. Eski zamanlarda bakire bir kızın Çarşamba günü evlenmesi uygun görülse de günümüzde bu tören için pazar günleri tercih edilmektedir.
Düğün töreni bir evlilik anlaşması sayılabilecek ketuba nın yazılması ile başlar. Buna göre erkek eşine yiyecek, giyecek ve barınak temin edeceğine ve onun duygusal ihtiyaçlarını karşılayacağına dair bir anlaşmayı imzalar. Yahudi ailesinde kadının haklarını korumak o kadar önemlidir ki, imza atılmadan tören gerçekleşmez. Türkiye’de İbranice ve Türkçe yazılan bu metin gelini malıdır ve evliliği süresince kolayca ulaşabileceği bir yerde muhafaza edilir.
Düğün töreni gençlerin kurmayı planladıkları yuvayı temsil eden hupa nın altında gerçekleşir. Dört değneğin üzerine gerili bir tallet’ten oluşan hupa nın dört tarafının açık olması Avraham ile Sara’nın çadırlarında halklarına gösterdikleri misafirperverliğin sembolü olarak kabul edilir. İstanbul geleneklerine göre son zamanlara kadar doğrudan tallet altında gerçekleşen düğün töreni artık gençlerin talebi üzerine hupa altında gerçekleştirilmeye başlanmıştır.


 

ÇEŞİTLİ AKTİVİTELERİMİZ

 

 

FAYDALI LİNKLER