Kültür Merkezimiz

Kültür merkezimiz Nisan 1998 yılında çeşitli etkinliklere ev sahipliği yapmak üzere kurulmuştur.

Kültür Merkezi

Kültür Merkezi salonu masa düzeninde üç yüz, tiyatro düzeninde dört yüz kişiye oturma olanağı sağlıyor, bir kokteyl verildiğinde ise ayakta beş yüz kişiyi ağırlayabiliyor. Bu salon, havalandırma, ses ve ışıklandırma donanımı ile konferans, panel ve konserlere hizmet verdiği gibi, geniş mutfağının imkânları sayesinde düğün, Bar Mitzva ve sünnet gibi kutlamalara olanak sunuyor. Sünnet ve düğünlerde, salonu kullanan davet sahiplerinin dinlenmesi veya kıyafet değiştirmesi için, içinde banyosu da bulunan bir odası da mevcuttur.

Eskiden sergi salonu olarak kullanılan Kültür Merkezi’nin bir bölümü, şimdilerde Müzeye bağlı Cafe Gerez olarak hizmet veriyor.

Neve Şalom Kültür Merkezi böyle bir mekân işte...

Öyleyse bugüne kadar yapılmış etkinlikleri de hatırlayabiliriz.

Kültür Merkezinde Yapılan Etkinlikler

2014 Hanuka Etkinliği

Cenk ROFE - Buket BAHAR

2014 yılında Kültür Merkezinde Hanuka etkinliği, Cenk Rofe ve Buket Bahar eşliğinde her zamanki gibi mumlar yakılarak kutlandı.

2014 Sanat Günleri

Şeli BENHABİB

2014 yılında Şeli Benhabib’in önderliğinde, Neve Şalom Kültür Merkezi Sanat Günleri organize edildi.

2014

Ladino Günü

2014 yılında Ladino Günü ismi altında etkinlikler düzenlendi.

13 Mart 2013 Çarşamba

Skin&Strings

Yinon MUALLEM

Solistler

Arp : Şirin PANCAROĞLU

Perküsyon : Yinon MUALLEM

Misafir Sanatçı

Kaval : Sinan Cem EROĞLU

15 Mayıs 2012 Çarşamba

Yaza Merhaba Konseri

Yinon MUALLEM

Perküsyon: Yinon MUALLEM

Vokal - Kemane: Mehtap DEMİR

Ud: Selim KOYTAK

Kanun: Savaş ÖZKÖK

Klarnet: Sezer İĞ ÖZKÖK

Yinon MUALLEM

1968 İsrail doğumlu Yinon MUALLEM, müzikal kariyerine Latin perküsyon enstrümanları çalarak başlamıştır. Zaman içinde Irak’a uzanan köklerinden ilham alarak Ortadoğu müziğine yönelmiştir. Darbuka, def, bendir, İran zarbı gibi Ortadoğu ve Türk perküsyon enstrümanları ile kanjira ve gatham gibi Güney Hindistan enstrümanlarını da çalmasını öğrenerek kendine özgü bir stil geliştirmiş ve bu stili müziğine yansıtmıştır. Pek çok ülkede uluslararası festivallere katılmış, kayıtlar yapmış, konserler vermiş olan Yinon Muallem, halen İstanbul’da yaşamakta olup müzikal çalışmalarına burada devam etmektedir.

2008 Yoktur Aslında Bir Birimizden Farkımız

Bir Demet Aşkenaz & Sefaratlıklar

2008 yılında Aşkenaz ve Sefarad geleneklerinin esprili bir dille karşılaştırıldığı “Yok Aslında Birbirimizden Farkımız…” etkinliğine Rav David Sevi ve Rav Mendy Chitrik dini yorumlarıyla, Anna & İzak Eskinazi ve Robert & Meri Schild, İrvin Mandel, Jojo Kohen ise deneyimleri ile katkıda bulundular. Geceyi Sumru Ağıryürüyen ve ekibinin güzel ezgileri noktaladı.

2007 Ebru İstanbul

Mario LEVİ

2007 yılında Sema’nın sesi ve Mario Levi’nin sözleriyle “Ebru İstanbul” etkinliği düzenlendi.

2005

Yahudi Kültürü Avrupa Günleri

2005 senesinden başlayarak her yıl “Yahudi Kültürü Avrupa Günü” etkinlikleri Neve Şalom Sinagogu ve Kültür Merkezi’nde düzenlendi ve senede bir gün yapılmaya devam etmektedir.

2003 - 2012

İftar Yemekleri

2003-2012 yılları arasında her yıl Ramazan’da Neve Şalom Kültür Merkezi’nde siyaset, iş ve basın dünyasından çok sayıda kişiye iftar yemeği verildi.

2002

Viyolonsel ve Yahudi Ezgileri

2002 yılının Mart ayında “Viyolonsel ve Yahudi Ezgileri” konseri, Ohio’dan Daniel Kazes ile Berna Sidi tarafından gerçekleşti.

2001

Jewish Pop Konseri & Soykırımın Sessiz Tanıkları

2001 yılının Şubat ayında, Nino Anavi ile Selim Benba bir Jewish Pop konseri verdi.

Aynı yılın Nisan ayında “Kemanlar: Soykırımın Sessiz Tanıkları” adındaki etkinlik Ammon Weinstein’ın sunumu ve Cihat Aşkın’ın tınılarıyla gerçekleşti.

2000 Sanatçılarımız ve Toplum

Moris FRANSEZ

2000 yılının Aralık ayında Moris Fransez “Sanatçılarımız ve Toplum” panelini sundu.

1999

Gershwin’in Konseri & Jewish Jazz Konseri

1999 yılının Mart ayında Gershwin’in 100. doğum yıldönümü, Chicago’dan gelen saksafon sanatçısı Danny Lerman ile Önder Focan ve Selim Benba’nın katıldığı bir konserle kutlandı.

Aynı yılın Kasım ayında, açıklamalı Jewish Jazz konserini Sibel Köse, Önder Focan ve Selim Benba topluluğu hazırladı. Programı Robert Schild sundu.

Aralık ayında ise tüm gençlik derneklerinin hazırladığı Hanuka kutlaması yapıldı.

1998

Panel

1998 yılının Kasım ayında Jozi Zalma (Geveze), Nedim Saban ve Rav Nafi Haleva’nın katıldığı bir panel yapıldı. Geceye Lori Kaston ve orkestrası renk kattı.

Bağışlarınız için

Bağışlarınızla Daha Güçlüyüz

Tasarım: Robert Zilberman

© 2022 Tüm hakları Neve Şalom Sefarad Sinagogları Vakfına aittir.

Kişisel verilerin işlenme ve aktarım amaçları ile kişisel veri toplama yöntem ve hukuki sebepleri hakkında bilgi edinmek üzere ulaşabilirsiniz.

KVKK

Solistler

Arp :

Şirin PANCAROĞLU

Perküsyon :

Yinon MUALLEM

Misafir Sanatçı

Kaval :

Sinan Cem EROĞLU